הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
האם ניתן לשנות מסלולים בקרן הפנסיה?
ניתן לעבור בין כל מסלולי הפנסיה השונים בכל עת.
האם אני יכול להצטרף לקרן פנסיה בתור עצמאי?
כן. כעצמאי תוכל להפקיד סכום של עד 16% מההכנסה המקסימאלית הקבועה בחוק, וליהנות מהטבות המס הגבוהות ביותר מבין כל אפיקי החיסכון הפנסיוני.
אם יש לי ביטוח לאומי למה אני צריך גם ביטוח חיים?
שיעורי הגמלאות מביטוח לאומי נמוכים יחסית ואינם מספקים מעטפת כלכלית רחבה. בנוסף, ביטוח לאומי מפצה באופן שווה את כל הזכאים לכך ללא קשר לתרומתם לכלכלת ביתם. לכן רצוי ומומלץ מאוד להשלים את החוסר באמצעות ביטוח פרטי.
מהו אירוע מזכה בקרן פנסיה?
זהו אירוע המזכה את המבוטח או את שאיריו בתשלומים מקרן הפנסיה, כגון: א. פנסיית זקנה - המועד בו הגיע המבוטח לגיל פרישה. ב. פנסיית נכות - מועד תחילת הנכות, בהתאם לקביעת רופא הקרן. ג. פנסיית שאירים - במות המבוטח או הפנסיונר.
מי מופקד על ניהול אפיקי החיסכון בהם כספי הפנסיה?
בעקבות הרפורמות האחרונות, מכרו הבנקים את קופות הגמל שהיו בבעלותם. כיום כל אפיקי החיסכון הפנסיוני מנוהלים באמצעות חברות ביטוח ובתי השקעות פרטיים.
האם יש הטבות מס על חיסכון בקרן פנסיה?
כן. מבוטח בקרן פנסיה זכאי לזיכוי מס בגובה 35% מההפקדה.
כמה אני צריך לשלם עבור ביטוח חיים?
המחיר של ביטוח החיים נקבע בהתאם לסוג הביטוח שנרכש ומה היקפו. בנוסף לכך, הוא תלוי בנתונים אישיים כגון: מעשן/לא מעשן, מין, עיסוק, מצב בריאותי בעת הכניסה לביטוח ועוד. עליך להחליט איזה כיסויים חשובים לך וכמה להוציא על כל אחד על פי התקציב שלך.
איך מקבלים את הכסף מחברת הביטוח?
יש להגיש לחברת הביטוח תביעה בצירוף המסמכים הנדרשים. במידה ואושרה התביעה חברת הביטוח תשלם את הסכום שאושר במועדים הקבועים בפוליסה.
איך אני בוחר את הפוליסות שלי?
הכי נכון מצידך יהיה לפנות לסוכן ביטוח שיסייע לך לבצע את הבחירה הטובה ביותר.
מתי כדאי להגדיל או להקטין את הביטוח?
הגדלת סכומי הביטוח מותנית בהגשת הוכחות על מצב בריאותך המעודכן ובהסכמת חברת הביטוח. רצוי לשקול שינויים בסכומי הביטוח כאשר חלים שינויים במצב המשפחתי, כגון: נישואין, לידת ילד וכו. בכל עת ניתן לפנות לחברת הביטוח ולבקש לשנות את סכומי הביטוח.
מה סדר גודל של ביטוח חיים אני צריך?
התשובה לשאלה זו משתנה מאדם לאדם. מטרת הביטוח היא לאפשר ליקרים לך לשמור על רמת חייהם. לכמה יזדקקו ולאיזו תקופה, רק אתה יכול לקבוע. לצורך כך תוכל להיעזר במחשבון שבאתר.
המעסיק נותן לי קופת גמל ואני מעדיף קרן פנסיה. מה לעשות?
הוא לא יכול לקבוע עבורך! חוק 20 לקופות הגמל קובע כי העובד זכאי לבחור בכל אפיק חסכון פנסיוני שירצה.
מה החלק שלי ומה החלק של המעסיק בהפקדות לקרן פנסיה?
מבוטח: בין 5% ל- 7% מעסיק לתגמולים: בין 5% ל- 7.5% מעסיק לפיצויים: בין 0% ל- 8.33%
מה עלי לברר לפני שאני שמחליט על חיסכון פנסיוני?
איזה מוצר מבין מוצרי החיסכון הפנסיוני מתאים לך? האם כדאי לך לבחור מוצר פנסיוני אחד או אולי לשלב בין מספר מוצרים (ביטוח מנהלים וקופת גמל, קרן פנסיה מקיפה ופוליסת ביטוח ועוד)? האם אתה זקוק לכיסוי ביטוחי ומה חלקו מתוך כלל החיסכון החודשי לפנסיה?
מהי קיצבת שאירים ומהי קיצבת נכות?
קצבת שאירים – הכנסה חודשית שתינתן ליקירייך במקרה מוות (בן/בת זוג וילדים עד גיל 21). קצבת נכות – הכנסה חודשית המשולמת במקרה ובמשך תקופה של 90 יום ומעלה איבד המבוטח לפחות 25% מכושרו לעבוד כתוצאה ממחלה או מתאונה. קצבת הנכות משולמת ממועד הזכאות ועד לגיל הפרישה בו אמור היה המבוטח לצאת לגימלאות. החל ממועד הפרישה יחל לקבל קצבת פרישה.
בשביל מה אני צריך ביטוח חיים?
חשוב מאוד לעשות ביטוח חיים כדי לשמור על רמת החיים של המשפחה שלך במקרה של פטירה.
האם אפשר להחליף קרן פנסיה באחרת, והאם הוותק נשמר?
כן ובלבד שהמבוטח אינו מקבל פנסיה כלשהי מהקרן. שמירת הוותק ותקופת האכשרה נעשית בעת החלפת קרנות, רק אם דמי הגמולים משולמים כסדרם. מבוטח לא פעיל רשאי להעביר את היתרה הצבורה שלו לקרן אחרת, אך במקרה זה לא נזקפת לזכותו תקופת האכשרה הקודמת.
איזה כיסוי יש למקרה אובדן כושר עבודה, נכות או מוות?
הכיסוי לאובדן כושר עבודה מוגבל בעד 75% מהשכר המבוטח. הכיסוי לשאירים הינו עד 60% לאלמן/ה ועוד עד 30% לכל ילד. סך תשלומי פנסיית השאירים לא יעברו את ה-100% מהשכר המבוטח.
האם המעסיק חייב לתת לי קרן פנסיה?
החל מה-1.1.2008 נכנס לתוקפו הסכם פנסיה מקיפה חובה שחל על כל עובד (מעל גיל 21 לגבר, מעל גיל 20 לאישה) כדלקמן: עובדים שלהם ביטוח פנסיוני קיים ומתחילים לעבוד, זכאים לביטוח פנסיוני מהיום הראשון, אך ההפרשות בגינם יבוצעו לאחר 3 חודשי עבודה, רטרואקטיבית, או בתום שנת המס (המוקדם מבין השניים). עובדים ללא ביטוח פנסיוני קודם, זכאים לביטוח פנסיוני לאחר צבירת ותק של כ-9 חודשים במקום עבודתם (בשנת 2008 בלבד). משנת 2009 ואילך יידרש ותק של כ-6 חודשים בלבד.
מה ההבדל בין ביטוח חיים מסוג ריסק לביטוח מנהלים?
ביטוח מנהלים הוא פוליסה למטרת חיסכון פנסיוני. פוליסת ביטוח חיים מסוג ריסק היא לביטוח בלבד. ניתן לרכוש בביטוח מנהלים כיסוי לביטוח חיים ו/או לאובדן כושר עבודה ובכך לתת מענה מקיף לסיכוני החיים שלנו.
מה ההבדל בין אפיק הוני לקצבתי?
אפיק הוני – יספק במועד הזכאות סכום כסף חד פעמי, ללא קשר לתוחלת חייך. אפיק קצבתי – הינה קצבה חודשית למשך כל ימי חייך ובמקרה פטירתך לאחר הפרישה –לשאיריך. כיום, כל האפיקים ההוניים הופכים לקופה לא משלמת, כלומר שהכספים שנצברו עד למועד זה ישולמו כסכום חד פעמי והכספים שיופקדו החל ממועד זה – ישולמו לחוסך כקצבה חודשית.
מי יכול להצטרף לקרן פנסיה?
כל אדם מגיל 18 ומעלה. ניתן להצטרף במעמד מבוטח- שכיר (כאשר יש הפקדות מקבילות של העובד והמעסיק) או במעמד של מבוטח- עצמאי (כאשר יש הפרשות של המבוטח בלבד).
המידע ניתן כשירות לציבור ולא מהווה תחליף לייעוץ או שיווק פנסיוני המתחשב בצרכים ומאפיינים אישיים. התשובות לא מהוות ייעוץ, המלצה או חוות דעת מסוג כלשהו לרבות באשר לכדאיות השקעה, חיסכון או היבטי מיסוי